Acasă Sport Jocurile Olimpice de la Tokyo se deschid oficial / Madalina Beres si...

Jocurile Olimpice de la Tokyo se deschid oficial / Madalina Beres si Robert Glinta vor purta drapelul Romaniei la ceremonie

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo incepe vineri, de la ora 14:00 (ora Romaniei), pe Stadionul National Olimpic din Tokyo, momentul culminant fiind parada delegatiilor. Romania este reprezentata la Jocurile Olimpice 2020 de 101 sportivi, iar canotoarea Madalina Beres si inotatorul Robert Glinta sunt purtatorii drapelului national.

Madalina Beres este medaliata olimpica cu bronz la Rio 2016 si campioana mondiala cu barca de 8+1 a Romaniei, iar Robert Glinta este primul inotator din Romania care a reusit sa castige aur la Campionatele Europene.

Amanate in 2020 din cauza pandemiei, Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt organizate anul acesta intr-o atmosfera lipsita de fast, fara spectatori si sub aceeasi amenintare apasatoare a pandemiei. Mai multi sportivi au fost depistati deja in satul olimpic ca fiind infectati cu SARS-CoV-2, iar amenintarea unei noi anulari a Jocurilor Olimpice a staruit pana in ultima clipa. Tokyo este in stare de urgenta pana la 22 august.

Spectacolul care insoteste ceremonia va fi un omagiu adus celor care, in aceasta perioada, au ajutat omenirea in lupta cu virusul.

Imparatul Naruhito va asista, vineri, la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice, insa nu va fi cazul si pentru imparateasa Masako. Membrii familiei imperiale nu vor lua parte la niciun alt eveniment legat de Jocurile Olimpice, din cauza pandemiei de Covid-19. Imparatul Japoniei, Naruhito, va fi insa cel care va declara deschisa cea de-a XXXII-a editie a Jocurilor Olimpice.

La festivitatea de deschidere de vineri vor asista aproape 950 de persoane. In absenta spectatorilor, asistenta va fi formata din oficiali, jurnalisti, artisti si sportivi. Doar 15 lideri mondiali vor asista la deschiderea jocurilor. Presedintele Frantei, Emmanuel Macron, dar si Jill Biden, sotia presedintelui Statelor Unite, vor fi la Stadionul Olimpic pentru ceremonia de deschidere.

Jocurile Olimpice 2020 se vor incheia la 8 august, iar transmisiunile sunt asigurate de televiziunea nationala si de canalul Eurosport.

Diferenta de fus orar intre Japonia si Romania este de 6 ore.

Prin ce se remarca Jocurile Olimpice de la Tokyo

Contextul international al pandemiei generate de noul coronavirus a determinat amanarea desfasurarii olimpiadei pentru anul 2021, dar s-a pastrat titulatura oficiala de Jocurile Olimpice Tokyo 2020.

Editia din acest an a Jocurilor Olimpice reuneste peste 11.000 de sportivi care vor concura in 339 de probe, in 33 de sporturi.

Vor fi prezente delegatii din 205 tari si teritorii, iar pentru a doua editie consecutiv, la Jocurile Olimpice va exista si o delegatie a refugiatilor.

La editia din acest an vor fi cinci noi sporturi: baseball-softball, karate, surfing, escalada si skateboarding. Pe langa faptul ca au fost introduse noi sporturi, vor fi si probe noi in sporturile actuale, inclusiv baschet 3×3, BMX freestyle si probe mixte la natatie, atletism, triatlon, judo si tir cu arcul.

Ca o curiozitate, medaliile de aur, argint si bronz care li se vor decerna sportivilor sunt realizate cu aportul japonezilor, in urma unei campanii de strangere a dispozitivelor electronice mici, cum ar fi telefoanele uzate. Astfel, medaliile au fost fabricate din metale reciclate.

In plus, podiumurile de la Tokyo 2020 sunt realizate din plastic reciclat. Japonezii au contribuit si la acest proiect, strangandu-se astfel cantitati mari de plastic folosit.

Este cea de-a doua editie a Jocurilor Olimpice gazduite de Tokyo, dupa cea din 1964, care a reprezentat o dovada a transformarii complete a Japoniei in perioada postbelica exemplificand, totodata, capacitatea sportului de a schimba lumea si viitorul.

Editia din acest an va fi si cea mai scumpa din istoria Jocurilor Olimpice si deja se prefigureaza un esec economic. O parte din sponsori s-au retras, iar pregatirile au costat 15,4 miliarde de dolari, de doua ori mai mult decat planul initial.

Cum a fost adusa flacara olimpica

Aducerea flacarii olimpice pentru editia din metropola nipona a inceput cu aprinderea acesteia in Olimpia, Grecia, la 12 martie 2020, fiind apoi transportata cu aeronava speciala „Tokyo 2020 Go” in prefectura Miyagi.

A traversat Japonia sub sloganul „Speranta ne lumineaza calea”, adunand laolalta poporul nipon in jurul mesajelor concertate pe sprijinul, acceptarea si incurajarea celuilalt.

Flacara olimpica este deseori asociata cu un important mesaj incarcat de pace si speranta, fiind purtata pe un traseu specific pe teritoriul tarii gazda a editiei, si reprezinta unul dintre cele mai puternice simboluri ale Miscarii Olimpice.

Pentru editia Tokyo 2020, flacara olimpica simbolizeaza, potrivit organizatorilor, rasaritul unei noi ere care emana speranta ce ne va lumina calea si care raspandeste, deopotriva, bucuria si pasiunea nipona in jurul fenomenului dedicat Miscarii si Jocurilor Olimpice.

Traseul pe care a fost purtata flacara olimpica din 25 martie 2021, de la J-Village National Training Center din Prefectura Fukushima, pe durata a 121 de zile, a parcurs cele 47 de prefecturi ale statului nipon.

Cine sunt sportivii care reprezinta Romania

Delegatia Romaniei include 101 sportivi, care vor concura in 17 probe: inot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastica artistica, baschet 3×3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masa, box, scrima, triatlon, tir cu arcul, judo si tenis.

Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iusco si Alina Rotaru (saritura in lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (saritura in inaltime), Alin Alexandru Firfirica (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km mars), Rares Andrei Toader (aruncarea greutatii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihaita Alexandru Novac (aruncarea sulitei). Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Mazaran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle

Echipa feminina baschet 3×3 (4 jucatoare + 2 rezerve), proba la care Romania este cotata printre favorite: Ancuta Violeta Stoenescu, Gabriela Marginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Ćuić; Rezerve – Anca Sipos, Gabriela Irimia. Antrenor – Tatiana Gallová;

Box (2): Cosmin-Petre Girleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg). Antrenori: Dumitru Dorobantu, Adrian Lacatus;

Canotaj – 9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu carmaci masculin (8+): Alexandru Petrisor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragos Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fintinariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;

Opt rame cu carmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrinceanu, Amalia Beres, Madalina Beres, Denisa Tilvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fara carmaci masculin (4-): Mihaita Vasile Tiganescu, Mugurel Vasile Semciuc, Stefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fara carmaci feminin (4-): Madalina Heghes, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofatu, Cristina Georgiana Popescu;

Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhus, Adriana Ailincai;

Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosa;

Dublu vasle categorie usoara feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleaga;

Dublu vasle feminin (2x): Nicoleta Ancuta Bodnar, Simona Geanina Radis;

Dublu vasle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;

REZERVE: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Mastacan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei

Ciclism (2): Vlad Dascalu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe sosea). Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

Fotbal (18 jucatori + 4 rezerve):

PORTARI: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Stefan Tarnovanu;

FUNDASI: Tudor Cristian Baluta, Radu Stefanita Boboc, Andrei Chindris, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghita, Andrei Florin Ratiu, Florin Stefan, Alexandru Stefan Pascanu, Ricardo Florin Grigore;

MIJLOCASI: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragos Ionut Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;

ATACANTI: Andrei Sintean, George Danut Ganea, Valentin Gheorghe;

Antrenori: Mirel Matei Radoi, Constantin Nicolae Dica, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader

Gimnastica artistica (3): Maria Larisa Holbura (individual compus), Larisa Andreea Iordache (barna), Marian Dragulescu (sarituri). Antrenori: Stefan Csaba Gál; Lacramioara Moldovan, Cristian Moldovan;

Inot (4): Robert Glinta (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea (50 m,100 m liber). Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Radulescu;

Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Catalin Chirila (C2 – 1000 m). Antrenor – Florin Popescu;

Judo (3): Andreea Stefania Chitu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladut George Simionescu (cat. +100 kg). Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;

Lupte (5): feminin – Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg). Antrenori: Petrica Carare, Nikolay Ilich Stoyanov, Ion Vremere;

Scrima (2): Ana Maria Popescu (spada), Iulian Teodosiu (sabie). Antrenori: Rares Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;

Tenis (2): Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu, Mihaela Buzarnescu. Antrenor: Stelian Calin Ciorbagiu;

Tenis de masa (4 + 1 rezerva): Daniela Dodean Monteiro (echipe), Bernadette Szocs (echipe, simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (echipe, simplu), Irina Ciobanu (echipe, rezerva), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt). Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (10 m pusca aer comprimat). Antrenor: Olimpiu Florin Marin;

Tir cu arcul (1): Madalina Stefania Amaistroaie. Antrenor: Viorel Habian;

Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt. Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.

Romania a obtinut cea mai buna clasare in ierarhia pe medalii la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, in 1984, locul al doilea, cu 53 de medalii cucerite, din care 20 de medalii de aur, 16 de argint si 17 de bronz.

Romania va defila la ceremonia de deschidere cu toti sportivii care doresc sa participe, mai putin cei care intra in concurs ziua urmatoare. Deschiderea oficiala a Jocurilor Olimpice este vineri, 23 iulie, dar intrecerile au inceput inca de miercuri, inaintea ceremoniei de deschidere. Romania a inceput cu dreptul, cu o victorie la limita a nationalei de fotbal, joi, impotriva echipei Hondurasului.

Starurile Jocurilor Olimpice si marii absenti

Vedetele tenisului mondial Novak Djokovici, Naomi Osaka, dar si Ashleigh Barty sunt asteptate la Jocurile Olimpice, in timp ce alte nume importante ale sportului alb, precum Serena Williams, Simona Halep, Roger Federer sau Rafael Nadal, au renuntat la participare.

Asteptata este si marea campioana americana a gimnasticii, Simone Biles, care la 24 de ani este deja cvadrupla campioana olimpica la Rio de Janeiro. Si Romania are doi „veterani” ai gimnasticii: Larisa Iordache, 25 de ani, care va concura la proba de barna, si Marian Dragulescu, 40 de ani, care va concura la sarituri.

La natatie toate privirile sunt catre americanul Caeleb Dressel, care la 24 de ani calca pe urmele lui Michael Phelps. Si Romania isi pune sperante la acest sport in Robert Glinta si tanarul David Popovici.

Tot la natatie va evolua si Katie Ledecky, care are deja cinci titluri olimpice in palmares.

In schimb, americanul Ryan Lochte nu a reusit sa faca baremul si astfel nu va putea participa la a cincea sa Olimpiada. El are in palmares 12 medalii olimpice, dintre care sase de aur.

Judoka francez Teddy Riner vrea sa devina, la 32 de ani, triplu campion olimpic la +100 kg, chiar in tara judo-ului.

S-a vorbit foarte mult si despre neo-zeelandeza Laurel Hubbard, primul transgender care va concura la Jocurile Olimpice. Devenita femeie in 2013, Hubbard va concura in probele de haltere.

Allyson Felix, Eliud Kipchoge, Wayde van Niekerk sau Shelly-Ann Fraser-Pryce sunt numele asteptate sa urce pe podium la atletism.

Lipsesc insa nume importante. Vedeta mondiala a atletismului, etiopianul Kenenisa Bekele, nu va fi prezent la Tokyo, dupa ce a refuzat sa participe la o selectie la maraton in tara sa. Britanicul Mo Farah, dublu campion olimpic la 5.000 metri si 10.000 metri in 2012 si 2016, nu a reusit baremul de calificare si ramane acasa. Nici dubla campioana olimpica la 800 metri Caster Semenya nu a reusit baremul pentru JO, la fel cum e cazul si sprinterului Justin Gatlin. Kenyanul David Rudisha este accidentat si nu va putea sa-si apere titlul olimpic la 800 metri.

Team USA nu va lipsi la baschet, avandu-l ca lider pe Kevin Durant.

La fotbal nu lipseste nationala feminina a SUA, condusa de Megan Rapinoe si din care face parte si Abby Wambach.

La masculin, Spania merge cu sase jucatori care au evoluat si la Euro-2020: Pedri, Eric Garcia, Dani Olmo, Unai Simon, Mikel Oyarzabal si Pau Torres. Brazilia il are in lot pe Dani Alves, iar Mexic pe portarul Guillermo Ochoa.

Programul competitiilor de la Jocurile Olimpice Tokyo 2020

Vineri, 23 iulie 2021

Ceremonia de deschidere

Tir cu arcul: incepe competitia

Canotaj: incep cursele

Sambata, 24 iulie 2021

Gimnastica artistica: incepe competitia

Badminton: incepe etapa grupelor, simplu si dublu

Baschet (3×3): incepe etapa grupelor

Volei pe plaja: incepe runda preliminara

Box: incep competitiile

Ciclism: cursa de sosea (masculin)

Echitatie: echipa de dresaj si starturi individuale

Scrima: competitii de sabie (masculin) si spada (feminin)

Handbal: start preliminar (masculin)

Hochei: incepe etapa grupelor

Haltere: inceputul competitiilor

Judo: -48 kg (feminin), -60 kg (masculin)

Tir sportiv: pusca cu aer 10m (feminin), pistol cu ​​aer 10m (masculin)

Inot: incepe competitia

Tenis de masa: incepe runda preliminara

Taekwondo: -49 kg (feminin), -58 kg (masculin)

Tenis: simplu si dublu prima runda

Volei: start competitia preliminara (masculin)

Polo pe apa: starturi preliminare (feminin)

Haltere: 49 kg (feminin)

Duminica, 25 iulie 2021

Tir cu arcul: meciuri cu medalii pe echipe (feminin)

Gimnastica artistica: calificare (masculin)

Baschet: incepe runda preliminara (masculin)

Canoe Slalom: incepe cursa

Ciclism: cursa de sosea (feminin)

Sarituri in apa: trambulina finala sincronizata de 3 m (feminin)

Scrima: concursuri de spada (feminin) si spada (masculin)

Handbal: incepe runda preliminara (feminin)

Judo: -52 kg (feminin), -66 kg (masculin)

Navigatie: incep competitiile

Tir: pusca cu aer 10m (feminin), pistol cu ​​aer 10m (masculin)

Skateboard: concurs de strada (masculin)

Surf: incep competitiile (pot fi modificate in functie de conditiile valurilor)

Inot: finale la 400 m mixt individual (ambele), 400 m liber (masculin) si 4×100 m liber stafeta (feminin)

Taekwondo: -57 kg (masculin), -68 kg (barbati)

Volei: incepe runda preliminara (feminin)

Polo pe apa: start preliminarii (masculin)

Haltere: 61 kg (masculin), 67 kg (masculin)

Luni, 26 iulie 2021

Tir cu arcul: finala pe echipe (masculin)

Gimnastica artistica: finala pe echipe (masculin)

Baschet: incepe runda preliminara (feminin)

Canoe slalom: final C1 (masculin)

Ciclism, mountain bike: cross-country (masculin)

Sarituri in apa: finala platforma sincronizata de 10 m (masculin)

Scrima: competitii de sabie (feminin) si spada (masculin)

Judo: -57 kg (feminin), -73 kg (masculin)

Rugby: incepe etapa grupelor (masculin)

Tir sportiv: calificarea skeet si finala

Skateboard: concurs de strada (feminin)

Inot: finale la 100 m fluture (feminin), 100 m bras (masculin), 400 m liber (feminin), 4x100m liber stafeta (masculin)

Tenis de masa: final dublu (mixt)

Taekwondo: -67 kg (feminin), -80 kg (masculin)

Triatlon: cursa masculina

Haltere: 55 kg (feminin)

Marti, 27 iulie 2021

Gimnastica artistica: finala pe echipe (feminin)

Canoe slalom: K1 final (feminin)

Ciclism, mountain bike: cross-country (feminin)

Sarituri in apa: finala platforma sincronizata de 10 m (feminin)

Echitatie: finalul pe echipe

Scrima: echipa spada (feminin)

Judo: -63 kg (feminin), -81 kg (masculin)

Tir sportiv: concurs de pistol cu ​​aer (mixt)

Softball: finala (feminin)

Inot: finale in 200 m liber (masculin), 100 m spate (ambele), 100 m bras (feminin)

Taekwondo: + 67 kg (feminin), + 80 kg (masculin)

Triatlon: cursa feminina

Haltere: 59 kg (feminin), 64 kg (feminin)

Miercuri, 28 iulie 2021

Gimnastica artistica: finala generala (masculin)

Baseball: star preliminarii (masculin)

Baschet (3×3): meciuri cu medalii

Ciclism: cronometre

Sarituri in apa: trambulina sincronizata 3m finala (masculin)

Echitatie: final individual

Scrima: proba sabie pe echipe (masculin)

Judo: -70 kg (feminin), -90 kg (masculin)

Rugby: meciuri cu medalii (masculin)

Surf: meciuri cu medalii (pot fi modificate in functie de conditiile valurilor)

Inot: finale in 200 m liber (feminin), 200 m fluture (masculin), 200 m mixt individual (feminin), 1500 m liber (feminin), 4x200m liber stafeta (masculin)

Haltere: 73 kg (masculin)

Joi, 29 iulie 2021

Gimnastica artistica: finala generala (feminin)

Canoe slalom: C1 (feminin)

Ciclism, curse BMX: incepe competitia

Scrima: echipa sabie (feminin)

Golf: zi de deschidere (masculin)

Judo: -78 kg (feminin), -100 kg (masculin)

Canotaj: finale dublu

Rugby: incepe etapa grupelor (feminin)

Tir:

Inot: finale la 800 m liber (masculin), 200 m bras (masculin), 200 m fluture (feminin), 100 m liber (masculin), 4×200 m stafeta liber (feminin)

Tenis de masa: meciuri la medalii la simplu (feminin)

Vineri, 30 iulie 2021

Tir cu arcul: individual (feminin)

Atletism: incepe competitia; 10.000 m final (masculin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu mixt

Canoe slalom: K1 (masculin)

Ciclism, curse BMX: Finale

Echitatie, evenimente: incepe competitia

Scrima: proba spada pe echipe (masculin)

Judo: + 78 kg (feminin), + 100 kg (masculin)

Canotaj: finale 8+1

Tir sportiv: pistol de 25 m (feminin)

Inot: 200m bras (feminin), 200m spate (masculin), 100m liber (feminin), 200m mixt individual (masculin)

Tenis de masa: meciuri la medalii la simplu (masculin)

Tenis: finala de dublu (masculin)

Gimnastica pe trambulina: individual (feminin)

Sambata, 31 iulie 2021

Tir cu arcul: individual (masculin)

Atletism: finale la aruncarea discului (masculin), stafeta 4x400m (mixt), 100m (feminin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu (masculin)

Ciclism, BMX freestyle: incepe competitia

Scrima: proba sabie pe echipe (feminin)

Judo: echipa (mixta)

Rugby: meciuri de medalii (feminin)

Navigare: curse de medalii RS: X

Tir sportiv: capcana (mixta), pusca de 50 m 3 pozitii (feminin)

Inot: finale la 100 m fluture (masculin), 200 m spate (feminin), 800 m liber (feminin), stafeta 4×100 m mixt

Tenis: finala individuala (feminin)

Gimnastica pe trambulina: individual (masculin)

Triatlon: mixt

Haltere: 81 kg (masculin), 96 kg (masculin)

Duminica, 1 august 2021

Gimnastica artistica: finale la sol (masculin), sarituri (feminin), cal cu manere (masculin), paralele (feminin)

Atletism: saritura in inaltime (masculin), triplusalt (feminin), 100m (masculin)

Badminton: meciuri de medalii la simplu (feminin)

Ciclism, BMX freestyle: finale

Sarituri in apa: trambulina de 3 m (feminin)

Scrima: echipa floreta (masculin)

Golf: ultima zi (masculin)

Navigare: curse cu medalii laser

Inot: finale in 50 m liber (ambele), 1500 m liber (masculin), stafeta 4x100m mixt (ambele)

Tenis: finala la simplu (masculin), finala la dublu (feminin), finala la dublu (mixt)

Haltere: 76 kg (feminin)

Lupte: incepe competitia

Luni, 2 august 2021

Gimnastica artistica: finale inele (masculin), sol (feminin), sol (masculin)

Inot sincron: incepe competitia (feminin)

Atletism: finale la saritura in lungime (masculin), 100 m garduri (feminin), disc (feminin), 3000 m obstacole (masculin), 5000 m (feminin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu (feminin), meciuri la medalii la simplu (masculin)

Canoe sprint: incepe competitia

Ciclism, pista: incepe competitia; finale sprint echipa (feminin)

Echitatie: finala echipa, finala individuala

Navigatie: 49er FX cursa de medalie (feminin), 49er cursa de medalie (masculin)

Tir sportiv: 25m pistol cu ​​foc rapid (masculin), 50m pusca 3 pozitii (masculin)

Haltere: 87 kg (feminin), + 87 kg (feminin)

Lupte: finale la greco-romane 60 kg (masculin), greco-roman 130 kg (masculin), liber 76 kg (feminin)

Marti, 3 august 2021

Gimnastica artistica: finale la paralele (masculin), barna (feminin), bara (masculin)

Atletism: finale la saritura in lungime (feminin), 400 m garduri (masculin), saritura cu prajina (masculin), aruncarea ciocanului (feminin), 800 m (feminin), 200 m (feminin)

Box: finala (masculin)

Canoe sprint: finale in caiac simplu 200m (feminin), canoe dublu 1000m (masculin), caiac simplu 1000m (masculin), caiac dublu 500m (feminin)

Ciclism, pista: finale pe echipe (feminin) si sprintul in echipa (masculin)

Sarituri in apa: trambulina de 3 m (masculin)

Navigatie: curse de medalii in Finn (masculin), Foiling Nacra 17 (mixt)

Alpinism sportiv: incepe competitia (masculin)

Haltere: 109 kg (masculin)

Lupte: finale la greco-roman 77 kg (masculin), greco-roman 97 kg (masculin), liber 68 kg (feminin)

Miercuri, 4 august 2021

Inot sincron: finala dublu (masculin)

Atletism: finale la 400 m garduri (feminin), 3000m alergare cu obstacole (feminin), aruncarea ciocanului (masculin), 800m (masculin), 200m (masculin)

Box: finala la categoria usoara (masculin)

Ciclism, pista: finalizarea urmaririi in echipa (masculin)

Echitatie: sarituri individuale finale

Golf: open (feminin)

Maraton inot: 10 km (feminin)

Navigatie: 470 curse cu medalii

Skateboarding: concurs de parc (feminin)

Alpinism sportiv: incepe competitia (feminin)

Haltere: + 109 kg (masculin)

Lupte: finale greco-romane 67 kg (masculin), greco-roman 87 kg (masculin), liber 62 kg (feminin)

Joi, 5 august 2021

Atletism: finala la triplusalt (masculin), 100 m garduri (masculine), 20 km mars (masculin), sarituri cu prajina (feminin), 400 m (masculin)

Canoe sprint: finale in caiac simplu 200m (masculin), canoe individual 200m (feminin), caiac simplu 500m (feminin), caiac dublu 1000m (masculin)

Ciclism, pista: keirin final (feminin), omnium (masculin)

Sarituri in apa: platforma de 10 m (feminin)

Hochei: meciuri cu medalii (masculin)

Karate: finale kata (feminin), kumite -67 kg (masculin), kumite -55 kg (feminin)

Maraton inot: 10 km (masculin)

Pentatlon modern: incepe competitia

Skateboarding: concurs de parc (masculin)

Alpinism sportiv: final combinat (masculin)

Tenis de masa: meciuri cu medalii pe echipe (feminin)

Lupte: finale la freestyle 57 kg (masculin), liber 86 kg (masculin), liber 57 kg (feminin)

Vineri, 6 august 2021

Atletism: finale la 50km mars (barbati), 20km mars (femei), aruncarea sulitei (femei), 5000m (barbati), 400m (femei), 1500m (femei), stafeta 4x100m (ambele)

Volei pe plaja: meciuri de medalii (femei)

Box: finala categoria grea (masculin)

Ciclism, pista: finale la Madison (femei), sprint (barbati)

Fotbal: meci de medalie de aur (feminin)

Hochei: meciuri de medalii (masculin)

Karate: finale in kata (barbati), kumite -61 kg (femei), kumite -75 kg (barbati)

Pentatlon modern: final (femei)

Gimnastica ritmica: incepe competitia (femei)

Alpinism sportiv: final combinat (feminin)

Tenis de masa: meciuri cu medalii pe echipe (masculin)

Lupte: finale in freestyle 74 kg (masculin), liber 125 kg (barbati), liber 53 kg (femei)

Sambata, 7 august 2021

Inot artistic: proba pe echipe (feminin)

Atletism: maraton (feminin); finale la sarituri in inaltime (feminin), 10.000 m (feminin), aruncarea sulitei (masculin), 1500 m (masculin), stafeta 4×400 m (ambele)

Baseball: meciuri de medalii (masculin)

Baschet: meci de medalie de aur (masculin)

Volei pe plaja: meciuri de medalii (masculin)

Box: finale

Canoe sprint: finale in canoe dublu 500m (feminin), canoe simplu 1000m (masculin), caiac patru 500m (ambele)

Ciclism, pista: finala (masculin)

Sarituri in apa: platforma de 10 m (masculin)

Echitatie: finala de sarituri in echipa

Fotbal: meci de medalia de aur (masculin)

Golf: ultima zi (feminin)

Handbal: meciuri de medalii (masculin)

Karate: finale in kumite + 61 kg (feminin), kumite + 75 kg (masculin)

Pentatlon modern: final (masculin)

Gimnastica ritmica: individuala (feminin)

Volei: meciuri cu medalii (masculin)

Polo pe apa: meciuri cu medalii (feminin)

Lupte: finale la freestyle 65 kg (masculin), liber 97 kg (masculin), liber 50 kg (feminin)

Duminica, 8 august 2021

Ceremonie de inchidere

Atletism: maraton (masculin)

Baschet: joc cu medalie de aur (feminin)

Box: finale

Ciclism, pista: finale in sprint (feminin), keirin (masculin); omnium (feminin)

Handbal: meciuri de medalii (feminin)

Gimnastica ritmica: proba pe echipa (feminin)

Volei: meciuri cu medalii (feminin)

Polo pe apa: meciuri cu medalii (masculin). Puteti urmari AICI rezultatele inregistrate in timpul competitiilo

Exit mobile version