Municipul Braila devine tot mai nesigur. Ieri, polițisti din cadrul Biroului de Investigații Criminale au înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Brăila propunerea de arestare preventivă a unui tânăr, în vârstă de 22 de ani, din sat Batogu, comuna Cireșu, pentru săvârșirea infractiunii de tâlharie calificată. Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Brăila a dispus arestarea preventiva a acestuia pentru 30 de zile.
În fapt, în data de 23 aprilie, în jurul orei 16:30, un minor în vârstă de 13 ani, din Brăila, în timp ce se afla pe raza municipiului Braila, prin folosirea de amenințări ar fi fost deposedat de telefonul mobil de către o persoană.
În urma activităților desfășurate, polițiștii au identificat în scurt timp un tânăr, în vârstă de 22 de ani, din sat Batogu, comuna Cireșu, asupra căruia a fost găsit telefonul mobil. De asemenea, s-a stabilit faptul că la momentul comiterii infracțiunii acesta a fost însoțit de un minor, în vârstă de 13 ani, din comuna Viziru.Tânărul a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Brăila. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie calificată.